Nakladatelství GEUMNakladatelství
a vydavatelství

Neurologické projevy endokrinních onemocnění

5 1 uživatelská recenze

Neurologické projevy endokrinních onemocnění

MUDr. Helena Vondrová, CSc.

Cena s DPH: 320 Kč

ISBN: 80-86256-30-8

Autor: MUDr. Helena Vondrová, CSc.

Rok vydání: 2003

Počet stran: 143

Formát a rozsah: A5, vázaná

Čtenářská skupina: diabetologové, internisté, neurologové, praktičtí lékaři

není skladem

Autorka monografie Diabetická neuropatie z roku 1995 měla tehdy za sebou již mnohaletou praxi v oboru a zkušenost neurologického konziliáře kliniky diabetologie, kde měla možnost podrobně vyšetřovat, sledovat a léčit diabetiky všech typů. Zmíněným dílem, které uvedli dva přední čeští odborníci – diabetolog prof. MUDr. Vladimír Bartoš, DrSc. a neurolog prof. MUDr. Pavel Jedlička, DrSc., překryla velmi citelnou mezeru mezi oběma obory.

Ve své nejnovější práci – ojedinělé i v rovině mezinárodní – se autorka pohledem neurologa rozhlíží již po širší oblasti, aby osvětlila souvislosti různých symptomů s postiženími nervové soustavy s porušenou činností nebo s onemocněním žláz s vnitřní sekrecí. Vychází z poznání, že neurologickým komplikacím endokrinních nemocí, vyjma již dlouho zkoumané diabetické neuropatie, ani v teorii zainteresovaných oborů, ale zejména v jejich klinické praxi, není věnována žádoucí pozornost.

Dílo je členěno do pěti samostatných celků, z nichž každý je doplněn obsáhlým přehledem příslušné literatury. Úvodní kapitolu tvoří neurologické projevy u poruch a nemocí štítné žlázy. Další kapitoly jsou věnovány onemocněním příštítných tělísek, podvěsku mozkového a nadledvin ve vztahu k nervové soustavě. Tou nejobsáhlejší je závěrečná kapitola, zabývající se neurologickými projevy diabetes mellitus. Neocenitelným kladem knihy je systematicky řazený přehled a výklad, jenž dává lékařům jiných specializací nahlédnout do problematiky úzce souvisejících postižení, jejichž diagnostika a léčba vyžaduje dobrou znalostí podmíněný interdisciplinární přístup. Právem lze předpokládat, že bude nepostradatelnou diagnostickou pomůckou lékařů terénní praxe, internistů, diabetologů, neurologů a endokrinologů, kterým pomůže při hledání cest k účinné léčbě nemocné žlázy nebo k prevenci ireverzibilních změn při neurologickém postižení. 

Čtenářské recenze

Nakladatelství GEUM

20.03.2017

Autorka zpracovala vynikajícím způsobem problematiku závažných a velmi častých onemocnění, se kterými se setkávají lékaři z několika různých oborů. Práce je založena na znalosti bohaté literatury. Obsažně, ale i přehledně, předkládá autorka přehled neurologických syndromů provázejících diabetes mellitus a jiné endokrinopatie. Zasvěceně vykládá patogenesu patologických stavů provázejících tato onemocnění.

Dokumentace obrázková je srozumitelná. V tomto rozsahu a s tímto zaměřením nebylo toto téma v naší literatuře dosud zpracováno a práce poskytuje informace nejen pro diabetology, endokrinology, ale i pro neurology, praktické lékaře a lékaře z ostatních oborů, kteří se s těmito nemocnými setkávají. (z recenze doc. MUDr. Otakara Kellera, CSc. v rámci recenzního řízení publikace)

Přidejte vlastní recenziTOPlist